Czy w 2028 roku fotowoltaika będzie obowiązkowa?

26 czerwca 2023

Obowiązkowa fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach wpisują się w lokalne krajobrazy. Wynika to z cen energii w ostatnich miesiącach, które dla wielu osób osiągają bardzo wysoki poziom. Na stosowanie fotowoltaiki decydujemy się często także ze względu na to, że dyrektywy unijne nakazują odejście od źródeł energii takich, jak węgiel czy gaz. Czy w 2028 r. fotowoltaika będzie obowiązkowa? Sprawdźmy!

W marcu bieżącego roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę budynkową, obligującą osoby budujące nowe domy do instalacji modułów fotowoltaicznych mających zapewnić im — razem z innymi ekologicznymi rozwiązaniami — zeroemisyjność.

Oczywiście nowe przepisy zakładają pewne odstępstwa od reguły. Nie będzie konieczności ich stosowania w przypadku zabytków oraz budownictwa o wyjątkowych walorach architektonicznych i historycznych. Nie będzie również obowiązku montowania fotowoltaiki w przypadku budynków będących miejscami kultu religijnego.

Możemy się spodziewać także, że ze względu na furtkę w nowych przepisach, panele fotowoltaiczne nie będą montowane w przypadku budynków, w których znajdują się mieszkania socjalnie. Kosztowna inwestycja związana z budową instalacji mogłaby bowiem przełożyć się na znaczący wzrost czynszów, które dla osób mieszkających w takim budownictwie byłyby nie do udźwignięcia.

Fotowoltaika — dlaczego warto na nią stawiać?

Dzięki panelom słonecznym możemy produkować energię elektryczną na własny użytek, którą można wykorzystać do zasilania urządzeń lub magazynować w bateriach.
Fotowoltaika jest wartościową technologią z kilku powodów. Po pierwsze, wykorzystuje ona odnawialne źródło energii — energię słoneczną. Po drugie, jest ekologiczna i nie emituje dwutlenku węgla. Po trzecie — instalacja paneli fotowoltaicznych może przynieść oszczędności finansowe poprzez obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Czy fotowoltaika zapewni wystarczającą dużo prądu dla gospodarstwa domowego?

Możliwość dostarczenia wystarczającej ilości prądu dla gospodarstwa domowego za pomocą fotowoltaiki zależy od kilku czynników, takich jak efektywność paneli fotowoltaicznych, ekspozycja na słońce, powierzchnia paneli oraz rzeczywiste zapotrzebowanie na energię w domu. Efektywność paneli, dostęp do światła słonecznego, odpowiednia powierzchnia i świadome zarządzanie energią w domu są kluczowe dla zwiększenia samowystarczalności energetycznej. Warto skonsultować się z profesjonalistami przed podjęciem decyzji o instalacji fotowoltaiki, aby ocenić indywidualne możliwości i przygotować odpowiedni projekt instalacji fotowoltaicznej.

Pamiętajmy, że domowa instalacja fotowoltaiczna może w każdej chwili zostać rozbudowana o dodatkowe panele — w celu uzyskania większej efektywności energetycznej. Aby oszacować zapotrzebowanie na wielkość instalacji fotowoltaicznej, najlepiej pomnożyć przez 1,2 roczne zużycie energii elektrycznej i podzielić to przez produkcję roczną z kW, a otrzymamy wynik, którym będzie moc instalacji fotowoltaicznej, którą potrzebujemy. W przeciwnym razie trudno będzie o to, by taka inwestycja zwróciła się relatywnie szybko. Dodatkowo, decydując się na zakup samych paneli — warto stawiać na renomowane rozwiązania, które zapewnią mniejszy spadek wydajności pracy na przestrzeni lat, niż panele niskobudżetowe.

Czy nowa dyrektywa stanowi zagrożenie?

Przyszłe przepisy dotyczące obowiązkowych instalacji fotowoltaicznych od 2028 roku, mimo że mogą wydawać się restrykcyjne, mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Inwestowanie w efektywność energetyczną budynków przynosi liczne korzyści, takie jak niskie koszty utrzymania i większy komfort użytkowania. Właściciele nieruchomości zyskują nie tylko oszczędności, ale także większą niezależność od awarii sieci i wahających się cen energii na rynku. Dodatkowo, warto podkreślić, że wysokie koszty inwestycji mogą zostać znacznie zredukowane dzięki dostępnym dotacjom.

Źródła:
https://budujemydom.pl/irbj/porady/52010-6-powodow-dla-ktorych-warto-zainstalowac-fotowoltaike

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom? – dobór fotowoltaiki


https://www.rp.pl/nieruchomosci/art38144571-od-2028-roku-bedzie-obowiazek-montowania-paneli-fotowoltaicznych

 

Pozostałe artykuły

Dane kontaktowe

biuro@revon.pl

+48 572 886 019

Obserwuj nas na LinkedIn

Dane spółki

REVON ENERGY Sp. z o. o.
ul. Bracka 28
40-858 Katowice

KRS: 0000912970
NIP: 6342999642
REGON: 389495129

Napisz do nas

Zgoda-RODO