Popularność elektromobilnych rozwiązań idzie w parze z technologicznymi innowacjami – na ulicach coraz częściej spotkać można auta elektryczne. Kierowcy nie tylko dostrzegają zalety związane z ich użytkowaniem, ale w myśl unijnych planów związanych z redukcją emisji spalin – coraz częściej postrzegają elektryki jako przyszłość motoryzacji. Czy wobec tego inwestycja w stację ładowania pojazdów elektrycznych to dobry pomysł na biznes? Jakie zyski może przynieść? Oto kilka aspektów, które warto wziąć pod lupę, planując działalność w tym zakresie!
Cena stacji ładowania samochodów elektrycznych
W 2035 roku w państwach należących do Unii Europejskiej, a zatem także w Polsce, nie będzie można zarejestrować samochodów spalinowych. Nowe przepisy skupiają uwagę nie tylko kierowców, ale całego sektora motoryzacyjnego i usług związanych z obsługą pojazdów na potencjale, jaki niosą ze sobą auta elektryczne. W perspektywie przyszłości stacje paliw zastąpią punkty świadczące usługi ładowania pojazdów. Z jakimi formalnościami wiąże się inwestycja budowy stacji ładowania i jaki wydatek może czekać potencjalnego inwestora? Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych w dużej mierze ułatwia rozpoczęcie prac związanych z inwestycją w punkt ładowania pojazdów elektrycznych. W praktyce więc każdy, kto zgłosi roboty budowlane, a także wykona inwentaryzację geodezyjną, wdroży wymagane zabezpieczenia energetyczne, a następnie zarejestruje inwestycję w Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych, może czerpać z niej korzyści. Co więcej – sprzedaż energii aktualnie zwolniona jest z konieczności posiadania koncesji, czego nie można powiedzieć o sprzedaży paliwa. Na uwadze warto mieć jednak fakt, że sama budowa zaplecza związanego z rozmieszczeniem, przygotowaniem, a także późniejszą konserwacją lub serwisowaniem ładowarek samochodowych, może wiązać się z kosztem nawet 150 tys. zł dla stacji szybkiego ładowania. Kluczem do umiejętnego rozplanowania wydatków będzie biznesplan, w którym uwzględniona zostanie nie tylko lokalizacja punktów ładowania i liczba stacji, ale także najbardziej rentowny sposób pobierania opłaty – np. za czas ładowania, kilowaty czy za samo podłączenie samochodu.
Jakie są zyski ze sprzedaży energii elektrycznej?
Szacując poziom rentowności, warto mieć na uwadze to, że stacja ładowania aut elektrycznych – jak każda inwestycja – potrzebuje czasu, aby zwrócić swój koszt. Nieoceniona będzie przy tym rola umiejętnie prowadzonych działań marketingowych, które pozwolą zwiększyć świadomość oferowanej usługi wśród potencjalnych klientów. Kolejnym aspektem, jaki warto mieć na uwadze, jest rozmieszczenie stacji – to kluczowy element, który będzie mieć wpływ na dostępność i widoczność ładowarek dla potencjalnych posiadaczy elektrycznych aut. W przypadku każdego operatora zyski mogą więc znacznie różnić się od siebie. Co więcej – gdy inwestor zdecyduje się na budowę stacji o mocach powyżej powyżej 40 kW, zobowiązany będzie do ponoszenia wyższych kosztów utrzymania przyłącza.. Lokalizacja sieci stacji ładowania może więc okazać się kluczowym krokiem na drodze po jak najwyższy przychód.
Wpływ lokalizacji stacji ładowania samochodów elektrycznych na jej zarobki
Wybór lokalizacji i liczba stacji ładowania to dwa istotne aspekty – to właśnie dzięki ich umiejętnemu rozplanowaniu koszt postawienia stacji ładowania ma szansę zwrócić się szybciej. Istotnym jest, aby kierowcy samochodów elektrycznych mogli korzystać z ładowarek w sposób wygodny i szybki. Dobrym pomysłem będzie więc rozmieszczenie stacji w punktach o dużym ruchu lub w doskonale skomunikowanych lokalizacjach. Dużą popularnością cieszą się parkingi galerii handlowych oraz biurowców. Na korzyści, jakie zapewnia szybkie ładowanie pojazdu, coraz częściej liczą także goście hoteli czy restauracji. Nieodpowiednio wybrane miejsce może jednak sprawić, że zamiast zarabiać na stacjach ładowania, uzyskamy efekt odwrotny. Elektromobilność w Polsce to przyszłość branży motoryzacyjnej. Wobec nowych wyzwań, jakie stają zarówno przed kierowcami, jak i usługodawcami warto już teraz zwracać uwagę na rentowne rozwiązania – inwestycja w stacje ładowania jest jednym z nich. Umiejętnie zaplanowana ma szansę stać się źródłem dochodu, a zarazem – sposobem na działanie w duchu zrównoważonych rozwiązań wykorzystujących moc zielonej energii.