Inwestycja w farmy fotowoltaiczne – czy to opłacalne?

7 czerwca 2022

Farmy fotowoltaiczne to energetyka przyszłości, a zainteresowanie ich budową stale rośnie. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak zainwestować swój kapitał, fotowoltaika może być jedną z najciekawszych opcji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na czym polega inwestycja w farmy fotowoltaiczne krok po kroku!

Na czym polega inwestowanie w farmy fotowoltaiczne?

Do inwestowania w farmy fotowoltaiczne można podejść na dwa sposoby – tworząc spółkę i budując farmę lub lokując kapitał w istniejącej spółce i obejmując część jej udziałów. W pierwszym przypadku na Twoich barkach spocznie zarządzanie spółką – budowa farmy, jej obsługa, a także sprzedaż wytworzonego w niej prądu. W drugim przypadku po prostu lokujesz kapitał w wybranej spółce i czerpiesz zyski z jej działalności – w formie dochodu pasywnego.

Farmy fotowoltaiczne – proces inwestycyjny krok po kroku

Jak widać, do inwestycji w farmy fotowoltaiczne można podejść w różny sposób. Poszczególne kroki procesu inwestycyjnego w każdym przypadku będą inne. Przybliżymy je dla obu omawianych przypadków.

Budowa farmy fotowoltaicznej

Jeśli chcesz być głównym inwestorem i zarządcą farmy fotowoltaicznej musisz podjąć szereg kroków, by sfinalizować swoją inwestycję i czerpać z niej zyski. W uproszczeniu, proces budowy farmy fotowoltaicznej składa się z następujących etapów:

  1. Wybór lokalizacji i projekt instalacji fotowoltaicznej.
  2. Procedury i pozwolenia: decyzja środowiskowa, warunki zabudowy, warunki przyłączenia do sieci, pozwolenie na budowę, koncesja (dla farm o mocy >500 kW).
  3. Budowa farmy fotowoltaicznej: przygotowanie działki, montaż elementów instalacji, podłączenia i pomiary.
  4. Produkcja energii elektrycznej, jej przesył do sieci i zarabianie na produkcji prądu.

Cała inwestycja w budowę farmy fotowoltaicznej trwa przeważnie od 18 do 30 miesięcy – przy czym sam montaż elektrowni słonecznej to zaledwie kilka-kilkanaście tygodni. Najbardziej czasochłonne jest spełnienie wszelkich wymogów formalnych.

Farma fotowoltaiczna jako produkt inwestycyjny

Proces inwestycyjny w farmy fotowoltaiczne – jeśli chcemy je traktować jako źródło dochodu pasywnego – jest znacznie prostszy i można streścić go w 3 krokach:

  1. Wybór projektu inwestycyjnego – szeroka gama projektów sprawia, że wybierać możesz spośród farm o różnych lokalizacjach i mocach, decydując się na różne pakiety udziałów, co umożliwia dywersyfikację swojego portfela inwestycji w fotowoltaikę.
  2. Podpisanie umowy inwestycyjnej, na której podstawie wykupisz udziały w spółce odpowiedzialnej za budowę danej farmy fotowoltaicznej.
  3. Czerpanie zysków ze sprzedaży energii elektrycznej produkowanej przez farmę fotowoltaiczną.

Jak zarabiać na fotowoltaice wielkoformatowej? 

To, na czym zarabia farma fotowoltaiczna to sprzedaż energii elektrycznej, która może odbywać się na 3 sposoby:

  • sprzedaż na podstawie umów PPA, czyli na zasadach wolnorynkowych, odbywająca się między producentem energii elektrycznej, a kupującym, regulowana umową cywilnoprawną; ta forma sprzedaży dostępna jest dla każdego typu instalacji, niezależnie od jego mocy,
  • sprzedaż do sprzedawcy zobowiązanego, czyli po średniej cenie rynkowej z poprzedniego kwartału; sprzedawca zobowiązany ma obowiązek odkupywać energię produkowaną przez farmę fotowoltaiczną przez określony czas, przy czym odsprzedaż energii sprzedawcy zobowiązanego nie wyklucza równoczesnej sprzedaży na podstawie umów PPA,
  • sprzedaż na aukcji OZE – producenci energii rywalizują o możliwość sprzedawania energii po stałej cenie przez 15 lat; opcja ta zapewnia stały przychód i zabezpiecza przed fluktuacjami kursu energii.

Farmy fotowoltaiczne – opłacalność. Ile można zyskać na inwestycji w farmy fotowoltaiczne?

To, ile zarobimy na sprzedaży energii elektrycznej produkowanej przez farmę fotowoltaiczną zależy od sytuacji rynkowej, a także sposobu sprzedaży energii. Zdywersyfikowanie źródeł przychodu – postawienie jednocześnie na stałe i pewne, acz niższe przychody z aukcji OZE i jednoczesna sprzedaż części energii po wyższych stawkach w ramach umów PPA – gwarantują szybszy zwrot z inwestycji i konkretne zyski.

Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW powinna zwrócić się w ciągu 10 lat – a jej żywotność wynosi ok. 25-30 lat. Zapewnia to wieloletnie i pewne zyski – zarówno dla głównego inwestora, jak i udziałowców. Rosnące ceny energii sprawiają, że taka inwestycja w farmy fotowoltaiczne jest coraz bardziej opłacalna i atrakcyjna dla inwestorów.

Pozostałe artykuły

Dane kontaktowe

biuro@revon.pl

+48 572 886 019

Obserwuj nas na LinkedIn

Dane spółki

REVON ENERGY Sp. z o. o.
ul. Bracka 28
40-858 Katowice

KRS: 0000912970
NIP: 6342999642
REGON: 389495129

Napisz do nas

Zgoda-RODO