Farmy fotowoltaiczne to energetyka przyszłości, a zainteresowanie ich budową stale rośnie. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak zainwestować swój kapitał, fotowoltaika może być jedną z najciekawszych opcji. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na czym polega inwestycja w farmy fotowoltaiczne krok po kroku!
Na czym polega inwestowanie w farmy fotowoltaiczne?
Do inwestowania w farmy fotowoltaiczne można podejść na dwa sposoby – tworząc spółkę i budując farmę lub lokując kapitał w istniejącej spółce i obejmując część jej udziałów. W pierwszym przypadku na Twoich barkach spocznie zarządzanie spółką – budowa farmy, jej obsługa, a także sprzedaż wytworzonego w niej prądu. W drugim przypadku po prostu lokujesz kapitał w wybranej spółce i czerpiesz zyski z jej działalności – w formie dochodu pasywnego.
Farmy fotowoltaiczne – proces inwestycyjny krok po kroku
Jak widać, do inwestycji w farmy fotowoltaiczne można podejść w różny sposób. Poszczególne kroki procesu inwestycyjnego w każdym przypadku będą inne. Przybliżymy je dla obu omawianych przypadków.
Budowa farmy fotowoltaicznej
Jeśli chcesz być głównym inwestorem i zarządcą farmy fotowoltaicznej musisz podjąć szereg kroków, by sfinalizować swoją inwestycję i czerpać z niej zyski. W uproszczeniu, proces budowy farmy fotowoltaicznej składa się z następujących etapów:
- Wybór lokalizacji i projekt instalacji fotowoltaicznej.
- Procedury i pozwolenia: decyzja środowiskowa, warunki zabudowy, warunki przyłączenia do sieci, pozwolenie na budowę, koncesja (dla farm o mocy >500 kW).
- Budowa farmy fotowoltaicznej: przygotowanie działki, montaż elementów instalacji, podłączenia i pomiary.
- Produkcja energii elektrycznej, jej przesył do sieci i zarabianie na produkcji prądu.
Cała inwestycja w budowę farmy fotowoltaicznej trwa przeważnie od 18 do 30 miesięcy – przy czym sam montaż elektrowni słonecznej to zaledwie kilka-kilkanaście tygodni. Najbardziej czasochłonne jest spełnienie wszelkich wymogów formalnych.
Farma fotowoltaiczna jako produkt inwestycyjny
Proces inwestycyjny w farmy fotowoltaiczne – jeśli chcemy je traktować jako źródło dochodu pasywnego – jest znacznie prostszy i można streścić go w 3 krokach:
- Wybór projektu inwestycyjnego – szeroka gama projektów sprawia, że wybierać możesz spośród farm o różnych lokalizacjach i mocach, decydując się na różne pakiety udziałów, co umożliwia dywersyfikację swojego portfela inwestycji w fotowoltaikę.
- Podpisanie umowy inwestycyjnej, na której podstawie wykupisz udziały w spółce odpowiedzialnej za budowę danej farmy fotowoltaicznej.
- Czerpanie zysków ze sprzedaży energii elektrycznej produkowanej przez farmę fotowoltaiczną.
Jak zarabiać na fotowoltaice wielkoformatowej?
To, na czym zarabia farma fotowoltaiczna to sprzedaż energii elektrycznej, która może odbywać się na 3 sposoby:
- sprzedaż na podstawie umów PPA, czyli na zasadach wolnorynkowych, odbywająca się między producentem energii elektrycznej, a kupującym, regulowana umową cywilnoprawną; ta forma sprzedaży dostępna jest dla każdego typu instalacji, niezależnie od jego mocy,
- sprzedaż do sprzedawcy zobowiązanego, czyli po średniej cenie rynkowej z poprzedniego kwartału; sprzedawca zobowiązany ma obowiązek odkupywać energię produkowaną przez farmę fotowoltaiczną przez określony czas, przy czym odsprzedaż energii sprzedawcy zobowiązanego nie wyklucza równoczesnej sprzedaży na podstawie umów PPA,
- sprzedaż na aukcji OZE – producenci energii rywalizują o możliwość sprzedawania energii po stałej cenie przez 15 lat; opcja ta zapewnia stały przychód i zabezpiecza przed fluktuacjami kursu energii.
Farmy fotowoltaiczne – opłacalność. Ile można zyskać na inwestycji w farmy fotowoltaiczne?
To, ile zarobimy na sprzedaży energii elektrycznej produkowanej przez farmę fotowoltaiczną zależy od sytuacji rynkowej, a także sposobu sprzedaży energii. Zdywersyfikowanie źródeł przychodu – postawienie jednocześnie na stałe i pewne, acz niższe przychody z aukcji OZE i jednoczesna sprzedaż części energii po wyższych stawkach w ramach umów PPA – gwarantują szybszy zwrot z inwestycji i konkretne zyski.
Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW powinna zwrócić się w ciągu 10 lat – a jej żywotność wynosi ok. 25-30 lat. Zapewnia to wieloletnie i pewne zyski – zarówno dla głównego inwestora, jak i udziałowców. Rosnące ceny energii sprawiają, że taka inwestycja w farmy fotowoltaiczne jest coraz bardziej opłacalna i atrakcyjna dla inwestorów.