Projektowanie instalacji fotowoltaicznych – na co zwrócić uwagę?

26 października 2023

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dążenia do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Jednak przed rozpoczęciem projektowania takiej instalacji warto zastanowić się, na co zwrócić szczególną uwagę, aby osiągnąć optymalne wyniki i korzyści. W poniższym artykule omówimy kluczowe aspekty projektowania fotowoltaiki, które mogą wpłynąć na jej wydajność, trwałość i opłacalność.

Jak przygotować projekt instalacji fotowoltaicznej w poprawny sposób?

Instalacja fotowoltaiczna to system składający się z paneli fotowoltaicznych, które przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną. To odnawialne źródło energii, które bazuje na zjawisku fotoelektrycznym w celu generowania prądu elektrycznego. Panele fotowoltaiczne umożliwiają konwersję promieniowania słonecznego na czystą energię elektryczną, która może być wykorzystywana do zasilania domów, firm lub innych urządzeń elektrycznych.

Projektowanie instalacji fotowoltaicznej krok po kroku

Przygotowanie projektu fotowoltaiki nie jest łatwym zadaniem. Na cały proces składa się kilka kroków, które mają ogromne znaczenie dla ostatecznej formy instalacji. W pierwszej kolejności konieczne jest przeprowadzenie wizji lokalnej oraz audytu analizy profilu zużycia energii elektrycznej. Jego celem jest dobranie właściwej mocy instalacji, która z założenia powinna być nieco większa, niż zapotrzebowanie oszacowane na podstawie dotychczasowych rachunków klienta. W toku audytu powinny zostać ustalone najważniejsze potrzeby klienta takie, jak konieczność ładowania samochodu elektrycznego, planowane urządzenia w przyszłości, czy sposób ogrzewania budynku.

Gdy już określimy moc instalacji, można przejść do kolejnych kroków związanych z jej projektowaniem. Te kluczowe to wybór odpowiedniej lokalizacji dla paneli fotowoltaicznych, dobór odpowiednich elementów PV czy też przygotowanie samego projektu w specjalnym programie do projektowania instalacji fotowoltaicznych.

Wybór odpowiedniej lokalizacji dla paneli

Jedną z kluczowych kwestii w procesie projektowania fotowoltaiki jest wybór odpowiedniej lokalizacji dla modułów fotowoltaicznych. Miejsce montażu oraz rozmieszczenie paneli mają wpływ na ich efektywność i trzeba tu podjąć odpowiednią decyzję zarówno w przypadku przydomowych instalacji, jak i podczas projektowania farm fotowoltaicznych. Wybierać można – między innymi – pomiędzy montażem na dachu lub systemem wolnostojącym. W obydwu przypadkach należy uwzględnić odpowiednie nasłonecznienie oraz potencjalne przeszkody. 

Bardzo ważne jest to, by w przypadku wyboru montażu na dachu sprawdzić jego stabilność i nośność – musi on bowiem udźwignąć zarówno same moduły PV, jak i cały osprzęt z nimi związany. Jeśli opinia konstrukcyjna wykaże, że montaż na dachu nie jest możliwy, to w takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest instalacja na gruncie. 

Przygotowanie dokumentacji oraz projektu instalacji fotowoltaicznej

Firmy zajmujące się montażem paneli PV bardzo często oferują klientom kompleksowe usługi. Obejmują one pełne wsparcie merytoryczne, jak i techniczne w zakresie systemów fotowoltaicznych. Owe przedsiębiorstwa zajmują się zarówno wyliczeniem zapotrzebowania na energię, wyborem lokalizacji, w której umiejscowienie paneli będzie odpowiednie, przygotowaniem kompletnej dokumentacji, pozyskaniem pozwolenia na budowę systemu PV oraz przygotowaniem kompletnego projektu instalacji fotowoltaicznej, jej budową i przyłączeniem do sieci. 

Przed zleceniem danej firmie prac w zakresie przygotowania naszego systemu fotowoltaicznego warto upewnić się, że legitymuje się ona uprawnieniami budowlanymi do projektowania w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202 z późn. zm.). Wtedy będziemy mieć pewność, że nasza instalacja wykonana będzie przez najwyższej klasy fachowców. Projektowaniem fotowoltaiki zajmują się specjaliści z REVON Energy. Z chęcią pomożemy w zaprojektowaniu Twojej instalacji.

Fotowoltaika – co z ceną projektu?

Przygotowanie projektu instalacji fotowoltaicznej wiąże się z pewnymi kosztami. Jak łatwo można się spodziewać, są one niższe w przypadku klientów indywidualnych, którzy chcą postawić na inwestycję dla zaspokojenia własnych potrzeb. Kwoty rosną w przypadku większych inwestycji – projektów większej mocy dla firm czy farm fotowoltaicznych. 

UWAGA! Decydując się na zainwestowanie w fotowoltaikę warto wybadać możliwości uzyskania dofinansowania do takiego projektu. Pozyskane środki mogą w znaczący sposób odciążyć inwestora i sprawić, że koszty projektowania zwrócą się dużo szybciej, niż można by pierwotnie założyć.

Pozostałe artykuły

Dane kontaktowe

biuro@revon.pl

+48 572 886 019

Obserwuj nas na LinkedIn

Dane spółki

REVON ENERGY Sp. z o. o.
ul. Bracka 28
40-858 Katowice

KRS: 0000912970
NIP: 6342999642
REGON: 389495129

Napisz do nas

Zgoda-RODO